3M™ PPS™ järjestelmä sekä 3M 2.0 -sarjan maalinsekoitusjärjestelmä

3M-maalinsekoitusärjestelmä (PPS™) mullistaa maalin sekoituksen ja ruiskutuksen

  • Maalaamon tuottavuutta voidaan parantaa huomattavasti tämän kertakäyttöisen sekoitusjärjestelmän avulla.

    3M kehitti tämän kertakäyttöisen sekoitusjärjestelmän, jotta perinteisiä ruiskupistoolin sekoitussäiliöitä ja paperisuodattimia ei enää tarvittaisi.

    3M:n maalinsekoitusjärjestelmässä käytetään yhtä säiliötä sekä sekoittamiseen että ruiskuttamiseen. Lika ei pääse ulkoa säiliöön, sillä järjestelmä on suljettu kiinteä. Maaliruisku on helppo puhdistaa, ja säästyt perinteiseltä säiliön puhdistukselta. Käyttämätön maali voidaan helposti varastoida tulevaa käyttöä varten vain sulkemalla säiliö tulpalla.

    3M™ PPS™ voi vähentää liuotinten käyttöä jopa 70 % perinteisiin painovoimasäiliöihin verrattuna ja jopa 90 % käytettynä PPS™:n ja 3M Accuspray™ -pistoolin kanssa.

    Lisätietoja 3M™ PPS™ 2.0 -sarjan maalinsekoitusjärjestelmä.

Vaiheittainen ohje


  • Vaihe 1

    Vaihe 1 – Määritä oikea värisävy

    Määritä oikea värisävy käyttämällä 3M™ PPS ™ Colour Check -sävylamppua ja Colour Match -värimallikorttia.

  • Vaihe 2 – Peruspinnoitteen sekoittaminen suoraan vuorellisessa PPS™-säiliöjärjestelmässä

    Vaihe 2 – Värimassan sekoittaminen suoraan PPS™-astiaan

    • PPS™ on helppokäyttöinen ja heti valmis
    • PPS™:n ansiosta käytössäsi on aina korjausalueen vaatimusten mukainen säiliökoko
  • Vaihe 3 – Puhdista pinta ja poista kaikki pöly ja lika

    Vaihe 3 – Puhdista pinta ja poista kaikki pöly ja lika

    • poista öljy ja rasva silikonin poistoaineella
    • käytä suoloihin ja muihin tahroihin vesipohjaista puhdistusainetta
  • Vaihe 4

    Vaihe 4 – PPS™-järjestelmän suljettujen säiliöiden ansiosta mitä tahansa pinnoitetta voidaan ruiskuttaa parhaalla mahdollisella tavalla

    • tasaisesti ruiskutetut kerrokset
    • vähemmän maaliroiskeita, erityisesti verrattuna järjestelmiin, joissa on avoin säiliö
    • helppo maalin levitys myös vaikeapääsyisille alueille, kuten pyöräkoteloihin
    • mahdollista käyttää myös ylösalaisin
  • Vaihe 5 – Maaliruiskun puhdistaminen

    • Irrota ilmaletku
    • Käännä pistooli ylösalaisin ja täytä sisäastia ilmalla painamalla liipasin pohjaan. Anna pistoolissa olevien materiaalijäämien valua takaisin säiliöön
  • Ostopaikat